Taş Değirmeden Buğday Öğüten Kadınlar Gündem Oldu! Taş Değirmeden Buğday Öğüten Kadınlar Gündem Oldu!

Kahramanmaraş’ta bir başarı hikayesi 
-Hazırladıkları yemeklerle erkek meslektaşlarına taş çıkarıyor 
 Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesi Suçatı Mahallesi Ilıca yolunda baraj kenarında kendi tesisini kuran Emine Yılmaz, engelli kızı ve çocuklarıyla bölgeye dinlenme tesisi kazandırdı.
27 yıl önce baraj nedeniyle arazilerin kamulaştırıldığını ifade eden Emine Yılmaz, o tarihlerde buranın arazisini sattın aldıklarını, önceliği ise çocuklarının okumasına verdiklerini söyledi. 
Şimdi ise artık çocuklarının büyüdüğünü, okuduklarını ve artık kendilerinin de desteğiyle bu tesisi açarak, bölgeye kazandırıldıklarını söyledi. 
Bir tanesi fiziksel engelli olmak üzere 2 kızı ve 1 oğluyla dinlenme tesisi açan Yılmaz ailesi, sabahın erken saatlerinde iş yerini açarak, güne sıcak çorba ile başlıyor. Bazlama ve gözlemenin yanı sıra diğer yöresel ürünlerin de satıldığı mekanda, ayrıca çardaklarda da hizmet veriyor. 
Bölgede barajdan da faydalanılarak bungalow evlerle bir tatil köyü kurmayı hedeflediklerini söyleyen Emine Yılmaz “Ben Emine Yılmaz. Kendi iş yerimi kurdum, şu anda et yemeklerine başladım. Kebap pirzola kıyma Adana yapıyoruz ara ara hani balıkçılardan balık da alıp bulunduruyoruz. buranın bir hikayesi var bundan 27 yıl önce baraj ihalesi yapılırken eşim burada güvenlik görevlisiydi. Köylüler barajın dışında kalan arazileriniz satış yaptılar. Bizler de aldık O zamandan bu yana hayalimiz vardı. Ama çocuklarımızı okutabilmek için önceliğimizi çocuklarımıza verdik. Şimdi artık çocuklarımız büyüdü Bu işe başladık. Yeni yeni başladığımız için ufak ufak tanınıyoruz. Günden güne müşterimiz artıyor gelenler hep beğeniyor, güzel manzarası olduğunu, lezzetlerden memnun olduklarını söylüyorlar. Yemeklerimiz ev yemeği sabahları kahvaltı çorbamız var. Genelde doğu tarafı olmak üzere Kahramanmaraşlı müşterilerimiz kadar çevre illerden de müşteri gelmeye başladı. Hedefimiz burayı daha da büyütmek ve barajdan da faydalanarak bölgeye bir tatil köyü kazandırmak” dedi. 
Tesis sahibi Emine Yılmaz’ın fiziksel engelli ve tesisin kasiyeri olan Nida Yılmaz ise, “Çağrı merkezleri hizmetleri bölümü mezunuyum annem burayı kendisi açtı. Kendisi bir kadın girişimcidir devlet tarafından destek aldı ve burayı açtı. Biz de ailece ona yardımcı olarak destek oluyoruz kardeşlerimle birlikte. Mekanımız kahvaltı bazlama gözleme üzerine. Turistik bir mekan, ana yola sıfır, çardakları var. Merkeze 15 dakikalık mesafedeyiz” diye konuştu. 

Editör: Mehmet IŞIK