Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli engelli vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla hizmet veren Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi’nin resmi açılış töreni, ünlü oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci’nin katılımıyla yapıldı.GAZİANTEP (İGFA) - Alım gücü düşük, engelli vatandaşların protez ihtiyacına cevap verecek, kasla iskelet sisteminde bozukluk bulunan hastaların da yaşam kalitelerini artıracak, anatomik ve fizyolojik yapılara uygun cihazlar üreten merkezin açılış töreninde “Engelsiz Kent Gaziantep” mesajı verildi.

TOKİ Pazarcık'ta İlk Temeli Attı! TOKİ Pazarcık'ta İlk Temeli Attı!

Törende Milli sporcu Barış Bayraktar dans gösterisi yaparken, Milli Yüzücü Beytullah Eroğlu’nun hayat hikayesini konu alan video gösterildi. Empati Dans Grubu’nun performansı izleyenlerin büyük beğenisi topladı. Merkezden yararlanan vatandaşlar yaşadıklarını ve tecrübelerini aktardı.

Bir dizi temaslarda bulunmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Fatma Şahin, açılış törenine bir video mesaj gönderdi.

Engelli, engelsiz, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin önündeki engelleri kaldırarak  engelli dostu, engelsiz şehir olma hedefiyle çalıştıklarını belirten Başkan Şahin ayrıca Engelsiz Yaşam Merkezi'nden de bahsettiği video mesajında, “Oluşturduğumuz Engelsiz Yaşam Merkezi ve diğer tesislerde artık yürüyemeyen çocukların yürümeye, konuşamayan çocukların konuşmaya başladığını gördük. Yine yaptığımız atölyelerde çok ciddi down sendromlu, otistik çocukların aile bilinciyle, üniversite katkısıyla çok farklı bir noktaya gittiğini gördük.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Fatma Şahin, ortez-protez merkezinin ciddi bir yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, “Bu şehirde beşeri sermayenin olduğunu ve bunun yerel yönetim, yeni nesil yerel yönetim mantığı ile birleştiği zaman bir ihtiyacı nasıl giderebileceğini, milli ve yerli bu alanda var olabileceğimizi düşündük ve bu noktaya geldik. Yetişmiş insanı entegre etmek gerekiyordu. Üniversitedeki bu konudaki hocalarımızda teori ile pratiği birleştirme ihtiyacı duyduk. Bu konuda üniversitelerimizde uzmanlar var. Biz de onlara büyük bir atölye oluyoruz. Pratik altyapı veriyoruz. Teori ile pratik, bilimle akıl birleştiği zaman bu ihtiyaçları giderecek yerel bir model oluşuyor" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanı Serdar Tolay, kurumun sağlık alanında açtığı diğer tesisler hakkında bilgi vererek, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, engelsiz, akıllı, erişilebilir bir kent olmak için çalışmalara son sürat devam ediyoruz. Bir farkındalığı ortaya koyuyoruz. Empati kurarak çalışmaya çalışıyoruz. Engellilerin sosyal hayatta var olması için çalışıyoruz” dedi.

Konuşmalar sonrasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, Ceyda Düvenci’ye günün anısına çiçek ve plaket verdi.

Kaynak: igf