Tüketim çağı siyaset gibi bir ana yapıyı da çürüttü. “Dava” adı verilen bir inanış sistemini çökertti.

Partiler içerisinde bu çürümeyi gören tedbir almaya çalışıyor.

Göremeyenler ise seçim sathına bodoslama giriyor.

Ahde Vefanın çöküşü…

Bu durumu dünkü konuşmasından anlıyoruz ki en iyi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan görmüş. Gördüğü durum seçimde partisini ve ittifak ortağı MHP’nin yeniden iktidar olmasını sağlayabilir mi? Bunu bilemem.

            Ama bir gerçeği görmüş!

            Ak Partinin yeni yetme siyasetçilerinin eskileri kırdığını, küstürdüğünü, incittiğini görmüş! Bu kırgınlıkları küskünleri seçime kalan 1 yıldan az zamanda giderebilirler mi bu da tamamen muamma!

            Tayyip Bey çok zeki bir adam!

            “Önceki Dönem Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında”  salonda toplanan önceki dönem belediye başkanlarına yaptığı konuşmasında üzerinden çok büyük bir mesaj gönderdi, teşkilatlarına.

 Şu satırları bu durumu ortaya koyuyor.

            Başkan Erdoğan Diyor ki…

 “ Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasından taviz vermemek için 2023 seçimlerini Meclis'te Cumhur İttifakı'nın, Cumhurbaşkanlığı'nda bizim kazanmamız şarttır. Kendimizle birlikte evlatlarımızın ve onların çocuklarının geleceği için bu imtihanı da başarıyla vermeye mecburuz. Bunların muhasebesini ve murakabesini çeşitli zeminlerde beraberce yaptık ve yapıyoruz. Ama 2023 seçimleri tüm bunların ötesinde bir anlama, öneme, hassasiyete sahiptir. Bu seçim; kızgınlıkla, kırgınlıkla, nefsaniyetle hareket edilebilecek bir seçim değildir. … Daha açık bir ifadeyle kaybedecek çok şeyimiz var! Artık gizli saklı bir şey yok!

Bu konuşmanın her bir satırında çok ciddi mesajlar var.

Her satırı Ak Parti teşkilatları şifre çözer gibi çözmesi gerekiyor. Tabi umurlarındaysa…

Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan net söylüyor: “Daha açık bir ifadeyle kaybedecek çok şeyimiz var!”

            Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden hareketle Kahramanmaraş’a bakalım!

Çünkü toplantıda Kahramanmaraş’tan giden belediye başkanları da var…

Peki Ak Parti’nin 20 yıllık siyasi sürecinde geçmiş dönem vazife almış, il başkanlığı, ilçe başkanlığı, il belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belde belediye başkanlığı yapmış, partisine üye olmuş, maddi ve manevi hizmet etmiş adamlarının akıbeti ne oldu?

Birçokları:

Küstüler…

Kırıldılar…

İncitildiler…

Hodperest kişilerin elinde un ufak edildiler.

Bu grup; ya küstü kenara çekildi. Ya parçalanan partilerin alt yapısını oluşturdu. Bugün, Yeniden Refah, Gelecek ve Deva Partilerinin neredeyse tüm kadroları dünün Ak Partilileri idi.

Yahu arkadaşı neyin var?” “ Nerede yanlış yapıyoruz?” “Gel bizimle tecrübelerini paylaş!” sorusunu sormak yerine konuşanlar, eleştirenler, sözünü dinletemediği için başka partiye gidenler “Fetöcü!  Hain! Davasını Satan Zevat!” Diye yaftalandılar. Bazıları bu yaftaya uğramamak için sesini çıkarmadan köşesine çekildi. Bazıları, “Ben Reisi tanırım, o olduğu sürece oyum ona. Ama bu yereldeki adamlar için kılımı bile kıpırdatmam.” düşüncesinde içine çekildi. Şimdilerde ise sandığa bile gitmeyi düşünmüyor. Eskiden Erdoğan'ın hatırına eşini dostunu partiye ısındırken şimdi sadece susuyorlar.

Şimdi gelindi kritik noktaya.

 2023 Seçimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki çok önemli. Seçime 1 yıldan az kaldı.

Ekonomik kriz başta olmak üzere, liyakat, adalet ve eşit paylaşım hususunda yaşanan krizler, mülteci sorunu ve dışarda yaşanan menfi durumlarla birleşince iktidarın durumunu tartışılır hale getirdi.

Anlaşılan o ki seçim garanti gözükmüyor.

Anlaşılan o ki; 2019 yerel seçimlerinde yaşanılan büyükşehir belediye seçimleri mağlubiyetinin çözümü tam olarak yapılabilmiş değil. Ya da partileri adına  icranın başında olanlar durumun vahametini kavrayamamışlar. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan net olarak bunları görüyor ve kadrolarını uyarıyor!

Bu konuşmanın eski belediye başkanları özelinde eski dava arkadaşlarına, küskünlere, kırgınlara ve incinmiş olanlara olduğu görülüyor.

Ama bu konuşma “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla!” mesajı içeriyor! Yani eski belediye reislerine değil, küskünlere, kırgınlara, incinmişlere değil daha çok makamda oturan partililere, vekillere ve belediye reislerine mesajlar gönderiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki…

“Geçen dönem belediye başkanı olan X’in telefonuna neden çıkmıyorsun Milletvekili diyor.

Kırdığın, küstürdüğün, sözünde durmadığın ne varsa gözden geçir, diyor. Birilerinin iş takibini yaparak geçirdiğin zamanı halkına neden ayırmadın diyor. Belediye başkanın alanına giriyorsun, belediye başkanının dedikodusunu yapıyorsun, bunları yapma diyor. Halkın gözünün önünde belediye başkanına tepeden bakıyorsun bakma diyor. Eskileri görünce yüzünü buruşturuyorsun, devlet kurumlarında kadrolaşmalarda şehri değil kendine yakın cemiyetin, cemaatin,  adamların menfaatini düşünüyorsun, halk ve partililerimiz bu yüzden bizden soğuyor, görmüyor musunuz diyor.

Bir önceki dönem belediye başkanı olan kişiyi karaladın, suçladın, adamlarını muhalefetin adamları gibi harcadın, gönüllerini kırdın, işten attın, neden bunu yaptın ey belediye başkanı diyor.

Geçen dönemlerde para harcamış, çolundan çocuğundan zaman çalmış bu dava hizmet etmiş belde belediye başkanlarını, içeride değerlendirin, danışman olarak kullanın, tecrübelerinden yararlanın dediğimiz ilçe belediye başkanlarını, belde belediye başkanlarını ve ekiplerini yüzlerini dahi görmemek adına en olmadık yerlere gönderdiniz. Halk nezdinde, ekipleri ve  seçmenleri karşısında itibarlarına helal getirdiniz, neden böyle yaptınız mevcut belediye başkanları diyor.

Parti içerisinde onun adamı, bunun adamı, onun işi bunun işi, partiye değil bana yakın olacak diyerek insanları küstürdünüz, kırdınız, incittiniz. Bayramda bile nezaket gösterip hal ve hatırlarını sormayan bir teşkilatın elbette küskünleri kırgınları çok olur. Bari “Abi sen bu oturduğum parti koltuğunu, bu oturduğum vekillik koltuğunu, bu oturduğum belediye başkanlığı koltuğunu sizin emeklerinize borçluyuz, yani makamı ve mevkii sizden emanet aldık.” İnceliğini kerhen söyleyip gönül alın, aktif yöneticiler diyor.

Aynı İmam Hatipten mezun, bizim partiye oy vermiş imamlar arasında bile bana yakın ona yakın diyerek torpil kullandınız. Diğer partilileri bir tarafa kendi partimize oy veren insanlar içinde bile liyakat gözetmediniz, adil davranmadınız, insanları küstürdünüz. “Dost acı söyler!” diyerek hatalarınızı eksikliklerinizi yüzünüze söyleyen, bu imkânı vermediğiniz insanların farklı mecralarda kendilerini ifade etmesine kızdınız, işine taş koydunuz, partiye gelemeyecek hale getirdiniz, “Muhalefet” dediniz ve insanları incittiniz.

Sözde partiyi ve icraatlarımızı savunan, gerçekte ise fonladığınız sözde partililer ki muhalefet buna ( Ak Trol) diyor, adamlarınızı şahsi hesaplarınız için serbest bıraktınız. Veya Ak Partiye hizmet etmiş insanların dününe, bugününe ve söylediklerine bakmaksızın hedef gösterdiniz. Veya kontrolünüzde olmayan bu grupların beraber yürüdüğünüz, size oturduğunuz koltukları size emanet eden insanlara sövdüler, görmezden, duymazdan geldiniz.

Tüm bunları görüyorum, biliyorum ve şikâyet olarak dinledim, diyor.

Sonra da diyor ki önümüzde seçim var “Ey vekiller, ben kaybedersem herkes kaybeder. Ben de kaybedecek adamla yol yürümem, durum eskisi gibi değil. Aday gösterdiğimiz herkes kazanır, durumundan çok uzaktayız, diyor.

Dönüyor ve yine “Ey belediye başkanları, 2023’ü kazanamazsak size son bir yılda belediye başkanlığı yaptırmazlar. Sonraki seçim ise hayal… Siz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kaybedersek beni görevden alırlar kaygısından daha fazlasını siz yaşamalısınız, diyor.

Dönüyor diyor ki “Ey il başkanı, ey ilçe başkanı ve yöneticileri, siz kendi içinizde birliği sağlamakla işi çözdüğünüzü mü düşünüyorsunuz? Siz hem mevcudu diri tutacaksınız hem de geçmiş küskünlerin kalbini kazanacaksınız. Bazen Devlet Bahçeli Bey ile makamda bazen de gidiyorum evinde bir araya geliyorum. Fotoğraflar paylaşıyorum. Sizlere mesaj gönderiyorum! Diyorum ki, MHP bağımsız bir partidir. Bizim dostumuz ittifakımızdır, bu partinin yöneticilerini, seçmenlerini yakından takip ediyor musunuz?  Mesela belediyelerle ilgili sorunları olduğunda bize ait belediyelerde ortağımızın seçmenin muhatabı kim? Yoksa hep bana Rabbena mı diyorsunuz!”

Velhasıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Geçmiş Dönem Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme” toplantısındaki konuşmada “Kaybedecek Çok Şeyimiz Var!” sözünün analizinin iyi yapılması gerekiyor.

Şahsen bu metin üzerine çok uzun bir makale bile yazılabilir. Ancak bu işi muhatapları okusun, analiz etsin.

Anlaşılan o ki 2023 Seçimleri çok çetin geçecek…

***

Biz tarihçiyiz, yazarız, kendi halinde bir köşe yazısı kaleme aldık. Sözümüzün bir yaptırımı yok lakin tarihe not düşmek gibi bir vazifemiz var.

İktidarın veya  muhalefetin avukatı ya da yargıcı değiliz. Bugün iktidar cenahının mesajını yorumladık yarın muhalefetin…

Neticede söz uçar yazı kalır.

Anlaşılan o ki 2023 Seçimleri çok çetin geçecek…